Polecane obiekty

Apartament CENTRUM Hotel CIEPLICE Hotel BELLA - Cieplice Szklarska Poręba noclegi

Cieplice - niegdyś osobna miejscowość Cieplice Zdrój – od 1976 roku są dzielnicą uzdrowiskową Jeleniej Góry. Przyjeżdżający tu co roku turyści chętnie łączą wypoczynek w przepięknej, spokojnej okolicy z kuracją opartą na bazie wód termalnych. W Cieplicach na szczególną uwagę zasługują: parki (Zdrojowy i Norweski), pałac wybudowany w XVIII w, barokowy zespół pocysterski oraz nowoczesne Termy Cieplickie. Cieplice są doskonałą bazą wypadową w pobliskie Karkonosze, gdzie znajdują się słynne miejscowości turystyczne: Karpacz oraz Szklarska Poręba. Zimą zjeżdżają tam setki narciarzy chętnie korzystających z wyciągów i tras narciarskich. Wiosną, latem i jesienią w Karkonosze przyjeżdżają amatorzy turystyki pieszej i rowerowej. Karkonoskie miejscowości obfitują też w inne atrakcje – kręgielnie, kryte baseny, ośrodki SPA,  czy atrakcje dla dzieci (lodowiska, parki rozrywki itp.).

Uzdrowisko Cieplice
Cieplickie wody termalne

Lecznicze właściwości cieplickich wód termalnych znane są od wieków. Ze względu na nie założono kurort Cieplice – a stało się to w 1281 roku! Jak łatwo wywnioskować z tej daty, Cieplice to najstarszy kurort na terenie Polski.

Na przestrzeni dziejów, lecznicze walory cieplickich wód doceniały ważne i słynne osobistości – aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, Cieplice odwiedzali m.in. piastujący wysokie stanowiska Radziwiłłowie, prymas Radziejowski, Johann W. Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III, Hugo Kołłątaj, Izabella Czartoryska i wielu innych. Zaś najważniejszym gościem Cieplic była niewątpliwie, goszcząca tu ze swoim dworem królowa Marysieńka Sobieska.

Co takiego jest w cieplickich wodach, że od tylu wieków skutecznie leczą i poprawiają samopoczucie?

Wody ze złoża Cieplice mają od 16 do 22 tysięcy lat, są termalne (ich temperatura wynosi od 37 do 87 stopni Celsjusza), słabozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką.

Wody cieplickie, szczególnie te z odwiertów głębokich, to najgorętsze tego typu złoża w Polsce. Swoją temperaturę cieplickie wody termalne zawdzięczają zasobom cieplnym wnętrza ziemi.

Dzięki swoim właściwościom, woda termalna Uzdrowiska Cieplice silnie rozgrzewa, zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, zwiększa mineralizację kości, zapobiega próchnicy zębów, zwiększa mikcję i diurezę oraz działa antybakteryjnie. Prawdopodobnie obniża też poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi.

Pobyt w Uzdrowisku Cieplice umożliwia rozgrzewanie organizmu, leczenie wielu chorób, korzystanie z zalet oraz wchłanianie dobroczynnych składników wody od zewnątrz (kąpiele, inne zabiegi z wykorzystaniem wody) oraz od wewnątrz (picie wody). Warto wiedzieć, że we wszystkich oferowanych zabiegach z zakresu wodolecznictwa wykorzystywana jest lecznicza woda termalna.

 

Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
* Twoje imię:
* Tytuł:
* Treść wpisu:
* Podaj kod z obrazka:

Wizyt: 1 052 778, Dziś: 125, Osób online: 10

Kontakt i reklama

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem