Archiwum - Imprezy kulturalne w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze w styczniu 2013

01 STY 1970 wstecz

Imprezy kulturalne w Muzeum Przyrodniczym
w Jeleniej Górze w styczniu 2013 r.  

do 31 stycznia, pokonkursowa wystawa plastyczna prac dzieci i młodzieży szkół regionu jeleniogórskiego nt. „Znam przyrodę mojego miasta i regionu” pt. „Przyroda jak malowana”
                                       
10 stycznia, godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,  nt:  „Wulkany i Piramidy Meksyku „  - prowadzi Jan Jagielski
 Atutem prelekcji będzie zarówno przyroda Meksyku (góry , wulkany, dżungla , wybrzeże) jak i świetne zabytki minionych cywilizacji Azteków, Zapoteków i Majów. Zwiedzimy miasto Meksyk i Teotihuacan największe prekolumbijskie miasto na terenie Meksyku   słynące z wielkich schodkowych piramid Słońca i Księżyca oraz pozostałości  starożytnych pałaców. Zaglądniemy do Parku Narodowego La Malinche i na szczyt wulkanu La Malinche 4450 mnpm  z widokami na Piko de Orizaba 5700 mnpm (Góra Gwiazd) i wulkan. Wejdziemy na wulkan Paricutin, którego stożek został ukształtowany w roku 1947.  Oglądniemy duże drzewo Santa Maria del Tule o średnicy 14,05 m, obwodzie 42 m, wysokość 56 m.
Wiele wrażeń dostarczy rozległy zespół ruin Palenque, starożytnego miasta Majów , który jest jedną z pierwszoplanowych atrakcji Meksyku. Podobnie jak ruiny starożytnego miasta Majów w Chitzen Itza, gdzie na  ogromnym terenie można podziwiać słynne budowle Majów i Tolteków w tym Piramidę (która znalazła się na liście 7 nowych cudów świata). Odwiedzimy sanktuarium w Gwadelupie i plaże Acapulko, gdzie będziemy podziwiać odwagę  skaczących ze skał do wody.
 Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). Prelekcja dofinansowana z WFOŚ i GW we Wrocławiu.

17 stycznia, godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”, nt: „Hong Kong - Pachnący Port „ - prowadzi Stanisław Dąbrowski
 Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Zaledwie 1104 km kw. powierzchni i ponad 7 milionów mieszkańców! Mały zakątek Dalekiego Wschodu o niezwykłej historii, doskonale rozwiniętejinfrastrukturze i wyśmienitej kuchni. Serdecznie zapraszam.
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona).
Prelekcja dofinansowana z WFOŚ i GW we Wrocławiu.

24 stycznia, godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”,  nt: „Turcja z Araratem„  prowadzi Jarosław Mirosławski             Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). Prelekcja dofinansowana z WFOŚ i GW we Wrocławiu.

31 stycznia, godz.19.00 – prelekcja w „cyklu czwartkowym”, nt: „Drezno – stolica Saksonii„  prowadzi Grzegorz Schmidt
Zapraszam do obejrzenia prezentacji multimedialnej o Dreźnie – stolicy Saksonii. Zaprezentuję zdjęcia najważniejszych zabytków - Frauenkirche, katedry, zamku królewskiego, pałacu Zwinger, tarasy Bruhla i innych obiektów na Starym Mieście. Pokażę  mniej znane miejsca - najpiękniejszy sklep nabiałowy na świecie Molkerei Pfund, dawną fabrykę tytoniu Yanidze, Nowe Miasto z kościołem Trzech Króli.   Opowiem o najważniejszych władcach Saksonii z Augustem II na czele i jego kochankach.
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona).
Prelekcja dofinansowana z WFOŚ i GW we Wrocławiu.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, ul.Wolności 268, 58-560 Jelenia Góra,