Kowary - Jak dojechać? Jakie atrakcje warto zwiedzić? Jakie jest położenie? Co warto zobaczyć?

Kowary

Kowary  to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m.. Specyficzny mikroklimat przyjazny regeneracji sił witalnych, okalające góry i lasy sprzyjające pieszym wędrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów o raz bogata sięgająca średniowiecza historia spełnią oczekiwania każdego kto odwiedzi Kowary. Bliskość gór - Karkonoszy i Rudaw Janowickich, gęsta dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych sprawia, że najbardziej wybredni turyści znajdą trasy dostosowane poziomem trudności do swoich umiejętności. Polecamy spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską  i zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia - leżące na wysokości ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik  i Skalnik. Na pięknej zimą i latem Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m) znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne. Odległość Cieplic od Kowar wynosi 18 km.

Co warto zwiedzić? SZTOLNIE KOWARY (ul. Podgórze 55, tel. 75 752 84 58)

Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczna "Sztolnie Kowary" poprowadzi Cię przez świat legend, tajemnic i historii prawdziwej. Odwiedzający to miejsce zapozna się z pracą dawnych górników, pozna techniki wydobywcze, przyjrzy się zgromadzonym zbiorom minerałów i szlachetnych kamieni , będzie mógł również spróbować unikalnej wody "Potencjałki". Trasa zwiedzania prowadząca poprzez podziemne chodniki, komory i groty liczy 1200 metrów. Czas zwiedzania około 60 minut. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu gdyż w podziemiach panuje stała temperatura - około 8 st. C i wysoka wilgotność.

Godziny otwarcia:

Podziemna Trasa Turystyczna czynna jest codziennie:

  • sezon letni (VII-VIII) w godz. 9.00 -18.00
  • sezon jesienny (IX) w godz. 9.00 - 17.00
  • sezon zimowy (X-IV) w godz. 9.00 -16.00
  • sezon wiosenny (V-VI) w godz. 9.00 -17.00
  • wejścia dla osób indywidualnych o każdej pełnej godzinie
  • Niedziela Wielkanocna, 1 XI, 25 XII i 1 I - trasa nieczynna

PARK MINIATUR (ul. Zamkowa 9, tel. 75 752 22 42)

"Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" - w dolnej części miasta , na dawnym terenie Fabryki Dywanów powstał w 2003 roku "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska". Odwiedzający to miejsce maja możliwość zapoznania się z pałacami, klasztorami oraz całymi starówkami dolnośląskich miejscowości. Budowle przedstawione są w tej skali 1:25. Latem miniatury wystawione są na zewnątrz w niewielkim parku ze stawem, w sezonie zimowym można je podziwiać w interesująco urządzonym wnętrzu dawnej hali (z kominkami, stylowymi meblami oraz kawiarenką). Modela wykonane są nowoczesnymi metodami technologicznymi co dało twórcom możliwość odtworzenia nawet bardzo drobnych detali.

Godziny otwarcia:

  • Park czynny jest codziennie w godzinach od 09:00 do 16:00.

MUZEUM SENTYMENTÓW (ul. Zamkowa 9)

Muzeum Sentymentów to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo pomimo że nawiązuje klimatem do PRLu, to nie ma tego skrótu w nazwie. Wchodząc do Muzeum Sentymentów, przenosisz się w czasie i w jednym momencie jesteś wśród rzeczy, które pamiętasz z domu babci, rodziców czy też ze swojego pokoju.

Godziny otwarcia:

  • sobota i niedziela w godzinach 11-16 (w okresie październik - kwiecień);
  • codziennie w godzinach 10-18 (w okresie maj - wrzesień)
  • W okresie poza wakacyjnym Muzeum Sentymentów działa też okazjonalnie przyjmując grupy (pow. 10 osób) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

PAŁAC SMYRNA (ul. Ogroda 21, tel. 530 975 321)

Jest to barkowoy pałac, który powstał w Kowarach już w I połowie XVIII wieku na zlecenie bogatego patrycjusza. Jest to budowla założona na planie prostokąta o zwartej bryle, przykrytej wysokim dachem czterospadowym z ozdobnymi facjatkami. Na terenie obiektu znajduję się również pałacowa restauracja, w której można zasmakować wykwintnych dań.

KOWARSKA STARÓWKA 

Starówka to serce Kowar, jest to ścisłe centrum miejscowości. Składa się ona z ciągów zabytkowych kamienic, które powstały pod wpływem typowego budownictwa propagowanego na Śląsku na przełomie XVIII i XIX wieku. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0