Góry Izerskie - jakie miejsca warto odwiedzić, jakimi trasami wę

Góry Izerskie

Góry Izerskie - niewysokie góry stanowiące część Zachodnich Sudetów, znajdujace się na terenie Polski i Czech. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska.

Główne grzbiety Gór Izerskich to:

  • Grzbiet Kamienicki (Kamienica – 974 m n.p.m.),
  • Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich)
  • Střední jizerský hřeben (Jelení stráň – 1018 m n.p.m.),
  • Vlašský hřeben (Černý Vrch – 1024 m n.p.m.),
  • Desenský hřeben i Hejnický hřeben (Izera – 1122 m n.p.m.).

Grzbiety Kamienicki i Wysoki łączy przełęcz Rozdroże Izerskie.

W górach Izerskich znajduje się wiele pięknych i ciekawych miejsc, które są atrakcyjne krajoznawczo same w sobie, rozciągają się z nich piękne widoki, a szlaki do nich prowadzące są bardzo malownicze. Oto niektóre z nich:

Stóg Izerski liczący 1107 metrów wysokości n.p.m. i położony jest na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu. Z uwagi na bliskie położenie w stosunku do Świeradowa-Zdroju, Stóg Izerski jest częstym celem wycieczek świeradowskich turystów i kuracjuszy. Ze szczytu tej góry rozciąga się przepiękny widok na okolicę: widać stąd inne góry, piękne lasy, okoliczne miejscowości itd.

Sępia Góra - jeden z wyższych szczytów (829m n.p.m.) Kamienieckiego Grzbietu, znajdujący się nieopodal Świeradowa. Ze szczytu Sępiej Góry roztacza się przepiękny widok na Góry i pogórze Izerskie, Karkonosze i okoliczne miejscowości. Aby się dostać na jej szczyt, należy rozpocząć wędrówkę leśną drogą asfaltową, pnącą się w górę za świeradowskim dworcem kolejowym.

Zajęcznik to szczyt wznoszący się między Świeradowem a Czerniawą. Mierzy 595m n.p.m. Znajduje się na nim leśna ścieżka edukacyjna.

Wysoka Kopa o wysokości 1126m n.p., zbudowana z granitu, łupków i gnejsów.

Grzbiet Kamieniecki - grzbiet górski, ciągnący się przez 18km, rozpoczynający się Sępią Górą (829m n.p.m.), a kończący Zimową Przełęczą na wysokości 525 metrów n.p.m. Równolegle do niego biegnie Grzbiet Wysoki mający ok. 30km długości. Rozpoczyna go góra Smrek (1124 m n.p.m.), a kończą Zbójeckie Skały (686 m n.p.m.).

Biały Lwiniec (Izerskie Garby) zbudowany z gnejsów i granitów, między którymi znajduje się żyła czystego kwarcu.

Hala Izerska - rozległy teren, położony w dolinie Izery, na wysokości mniej-więcej 860 metrów n.p.m. Na Hali Izerskiej znajduje się schronisko Chatka Górzystów.

Kopalnia Stanisław jest wciąż eksploatowaną kopalnią odkrywkową, z której od XIII wieku wydobywano głównie kwarc. Dziś, prócz kwarcu, można też znaleźć kryształy górskie i awenturyty. Kopalnia Stanisław jest jedną z najwyżej położonych kopalni odkrywkowych w Europie.

Po polskiej stronie znajdują się następujące schroniska w Górach Izerskich:

  • Izerski Stóg (na Stogu Izerskim)
  • Chatka Górzystów (na Hali Izerskiej)
  • Schronisko Orle (u stóp góry Granicznik)
  • Chatka Robaczka (w Białej Dolinie).

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0