Karpacz - Jak tam dotrzeć? Jaka jest historia tego miejsca? Jakie zabytki Karpacza warto zobaczyć? Galeria zdjęć.

  • location_on Karpacz

Karpacz

Pierwsze informacje o Karpaczu pojawiły się w Księgach Walońskich z XIV w. Pierwsi mieszkańcy przybyli z powodu kruszców jakie można było tu spotkać: złota, rudy żelaza i srebra. Karkonosze należą do najstarszych gór w Polsce i dzięki temu mają w sobie wiele surowców mineralnych. Pierwsze osady to Wilcza Poręba, Budnik i Bierutowice - powstały one dzięki dużej ilości przybyłych drwali. W wyniku karczowania lasu powstawały polany m.in. Stara Polana, Wilcza Poręba oraz Krzywa Góra a na nich budowano pierwsze w Karkonoszach domy pasterskie. W XIX wieku nastąpił rozwój turystyki i sportów zimowych. Przed II wojną światową Karpacz był pokaźnym kurortem, utrzymanym w tyrolsko-szwajcarskim stylu z połączeniem kolejowym, torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie Karpacz stał się głównym kurortem polskich Karkonoszy. Najcenniejszym zabytkiem Karpacza jest przywieziony z Norwegii w XIX w. kościółek Wang pochodzący z XIII w. oraz kapliczka Św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki. Dziś Karpacz oferuje swoim turystom wiele atrakcji. Odległość Karpacza od Cieplic wynosi 16 km.

Co warto tu zwiedzić? ŚNIEŻKA 

Śnieżka to Królowa Karkonoszy, najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.). Jest to obowiązkowy punkt dla wszystkich Turystów odwiedzających Karpacz i okolicę. Jest to graniczny szczyt, który wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich. Na Śnieżkę można wejść kilkoma szlakami o różnym stopniu trudności. Dla tych, którzy chcą dotrzeć na szczyt szybko i łatwo są dostępne kolejki gondolowe lub wyciągi.

KOŚCIÓŁEK WANG (ul. Na Śnieżkę 8, tel.  75 76 19 228)

Kościółek Wang to z pewnością jedna z najpopularniejszych atrakcji Karpacza. Jest to średniowieczna, drewniana Świątynia, położona na wysokości 885 m n.p.m. Kościółek został zbudowany w XII wieku w miejscowości Vang, w południowej Norwegii, w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii.

Godziny zwiedzania:

  • Od 9.00 do 18.00 - (15 kwietnia - 31.października) 
  • Od 9.00 do 17.00 - (1 listopada - 14 kwietnia)
  • W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Udział w nich gości z poza kościoła ewangelickiego jest mile widziany. Po rozpoczęciu nabożeństwa niestety spóźnionych osób nie wpuszcza się - trzeba poczekać na rozpoczęcie zwiedzania. Rozpoczyna się ono zazwyczaj po godz. 11.30.

MIEJSKIE MUZEUM ZABAWEK (ul. Kolejowa 3, tel. 75 761 85 23)

Miejskie Muzeum Zabawek to na pewno idealne miejsce dla najmłodszych Turystów, jednak ci trochę starsi również nie będą się tutaj nudzić. Można tu na chwilę przenieść się do najpiękniejszego okresu naszego życia - dzieciństwa. W muzeum można podziwiać kolekcję lalek i zabawek z całego świata, jest to ponad 2000 eksponatów.

Godziny otwarcia:

  • wtorek – piątek: 9:00 – 16:30
  • sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
  • Muzeum nieczynne dla zwiedzających: w każdy poniedziałek oraz 1.I, 6.I, Wielkanocna Niedziela, Boże Ciało, 1.XI, 11.XI, 25.XII.

TOR SANECZKOWY KOLOROWA (ul. Parkowa 10, tel. 75 761 90 24)

Rynna saneczkowa to miejsce, które z pewnością dostarczy Ci niesamowitych wrażeń. Jest to jeden z najdłuższych torów w Polsce z wirażem ponad 360º. Saneczki są jedno lub dwuosobowe, a maksymalna prędkość to aż 35 km/h.

Godziny otwarcia:

  • Codziennie od 10:00 do zmroku, jednak nie dłużej niż do 20:00.

MUZEUM TECHNIKI I BUDOWLI KLOCKÓW LEGO (ul. Mickiewicza 11,
tel. 602 629 833)

Jest to największa ekspozycja klocków Lego w Karpaczu, całość ekspozycji ulokowana jest na dwóch kondygnacjach i składa się aż z 9 sal tematycznych. Dużo emocji i radości z pewnością sprawi każdemu zwiedzającemu to, że sam może uruchomić np. pociąg, posterować maszyną budowlaną lub wprawić w ruch najróżniejsze elementy każdej z makiet, dzięki czemu staną się one małym światem tętniącym życiem. Na terenie obiektu znajduję się sklep z klockami LEGO. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0