Cieplice Muzeum Przyrodnicze - Co można zobaczyć w muzeum? Jaki jest adres? Ile kosztują bilety? Jakie godziny otwarcia?

Cieplice Muzeum Przyrodnicze

Dzisiejsze Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze to instytucja kulturalna, która powstała w 1954 roku w Długim Domu. Powstało na bazie zbiorów Schaffgotschów, gromadzonych od XVI wieku i przechowywanych do 1945 roku w klasztorze pocysterskim, Długim Domu i pałacu Schaffgotschów w Cieplicach (księgozbiór, dzieła sztuki, militaria, numizmatyka, sfragistyka, przyroda) oraz w pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie (archiwalia).

W 1967 roku Muzeum Przyrodnicze rozpoczęło swoją wystawienniczą działalność w zabytkowym Pawilonie Norweskim w Parku Norweskim, która to działalność została zakończona w sierpniu 2013 roku. Potem muzeum zostało przeniesione z Pawilonu Norweskiego do budynku Zespołu Poklasztornego w Cieplicach przy ul. Cieplickiej. Tu podczas remontu odkryto freski z 2 poł. XVII wieku, przedstawiające min. fragmenty z żywota św. Bernarda z Clairvaux. 

Obecne zbiory Muzeum obejmują tysiące okazów przyrodniczych. Są to spreparowane ptaki, ssaki, gady, motyle, poroża, muszle, przekroje drzew, gipsowe modele grzybów i inne. Ptaki zaprezentowano według środowisk, w jakich żyją. Jednym z najważniejszych atutów Muzeum Przyrodniczego jest bogata kolekcja minerałów i skamieniałości. Na Wszystkie ekspozycje są starannie przygotowane, a opisy i informacje są przystępnie przedstawione, dzięki czemu muzeum jest interesujące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dla najmłodszych gości przygotowano dodatkowe atrakcje edukacyjne i interaktywne, co sprawia, że wizyta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Oprócz wystawy stałej poświęconych ptakom i motylom, organizowane są tu wystawy czasowe - fotograficzne i malarskie ukazujące piękno i różnorodność świata.

Muzeum Przyrodnicze czynne od wtorku do niedzieli

od maja do września w godz. 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem)
od października do kwietnia w godz. 9.00 do 16.00 (ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem)

Bilet wstępu:
normalny: 20 zł,
ulgowy (dzieci/seniorzy): 13 zł

Bilet grupowy:
normalny: 16 ,
ulgowy (dzieci/seniorzy): 11 zł

Karta Dużej Rodziny:
bilet KDR normalny: 13 zł,
bilet KDR ulgowy: 9 zł

Bilet wstępu – WARSZTATY17 zł

Bilet wstępu – Zwiedzanie nocne dla grup od 10 do 15 osób30 zł

Bilety ulgowe sprzedawane są po okazaniu legitymacji: uczniowie i studenci; emeryci i renciści; niepełnosprawni i ich opiekunowie; posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Wstęp bezpłatny przysługuje: dzieciom do lat 4, kombatantom wojennym, muzealnikom.

 

Źródło powyższych informacji - oficjalna strona Muzeum Przyrodniczego www.muzeum-cieplice.pl
Za zmiany dot. powyższych informacji redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Ostatnia aktualizacja - maj 2024 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0