Przesieka - jak tam dotrzeć, co warto zobaczyć, jakie są atrakcj

  • location_on Przesieka, ul. undefined

 

Przesieka to wczasowa, podgórska wioska położona blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Miejscowość ta leży na wysokościach 480 - 650 metrów n.p.m., w dolinie Podgórnej, Czerwienia i Myi. Przesieka charakteryzuje się rozproszoną zabudową, domy są porozrzucane na stokach, otoczone lasem. Dzięki temu główną cechą miejscowości jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa znajduje się w niżej położonej, północno - wschodniej części wsi. Pierwsze potwierdzone notatki odnoszące się do miejscowości odnoszą się do XVII-tego stulecia. Cesarz przekazał wieś weteranowi wojny trzydziestoletniej - Georgowi Schwinghammerowi. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 r., tuż po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, za sprawą odnalezienia w niej zaginionych obrazów Matejki. Odległość Przesieki od Cieplic wynosi 8 km. 

Co warto zobaczyć? WODOSPAD PODGÓRNEJ

Najbardziej znana ciekawostka Przesieki to Wodospad Podgórnej - potrójna kaskada wysoka na 10 metrów. Pod wodospadem znajduje się węzeł szlaków turystycznych z Przesieki. To trzeci, pod względem wysokości, wodospad w polskiej części Karkonoszy – jego wysokość to 10 metrów. 

KAMIEŃ WALOŃSKI I CHYBOTEK 

Jest to zespół skał położony w Przesiece. Nazwa skały Kamień Waloński pochodzi od znaków krzyża i dłoni umieszczonych na kamieniu przez Walończyków – legendarnych poszukiwaczy skarbów gór: szlachetnych kamieni, srebra i złota. Ciekawostką jest fakt, że w kamieniu można dopatrzeć się wgłębienia przypominającego ludzką postać – jest to prawdopodobnie pozostałość po połączonych dwóch kociołkach wietrzeniowych.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Przesieka to nie Karpacz czy Szklarska Poręba ale i stąd bez problemu dojdziemy w szczytowe partie Karkonoszy, do tego cześć naszej wędrówki przebiegać będzie malowniczymi karkonoskimi ścieżkami leśnymi. Z Przesieki możemy również wędrować do pobliskich miejscowości: Borowic, Sosnówki czy Jagniątkowa. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.cieplice.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0